Ile pieniędzy warto trzymać w funduszu awaryjnym?

pożyczki z komornikiem

Czym jest fundusz awaryjny? Komu on się przyda? W jakich sytuacjach warto mieć oszczędności? Dlaczego jest coraz więcej osób zainteresowanych tym pytaniem? Jaką trzeba mieć sumę pieniędzy, we własnym funduszu awaryjnym? O tym dzisiaj. Jest to bardzo ważny temat, który jest przydatny dla wszystkich.

Czym jest fundusz awaryjny i czy warto go mieć?

Po co odkładać pieniądze, mieć budżet na sytuację awaryjną? Po to, że czasami zdarzają się takie nieprzewidziane sytuacje, że bez zapasu pieniędzy może być bardzo trudno. Chodzi o różne sytuacje: problemy ze zdrowiem, zepsucie samochodu lub urządzeń sanitarnych, inne nieprzewidziane zdarzenia — każdy z nas był w sytuacji, gdy były potrzebne pilnie pieniądze. Takie nieoczekiwane sytuację, pojawiają się nie wiadomo skąd i zwykle mają wpływ na finanse człowieka. Jeżeli za każdym razem, myślimy o pożyczkach i kredytach, nie da się osiągnąć celów finansowych – założenia funduszu awaryjnego.

Każdy z nas może być zwolniony z pracy, a w czasie poszukiwania nowej potrzebne są jakieś środki pieniężne na życie. W takich sytuacjach często ludzie wpisują w internecie «ranking chwilówek» szukając pomocy, aby otrzymać pożyczkę online, ale żeby to tego nie doszło, wystarczy po prostu mieć jakieś awaryjne oszczędności.

Jakie są zalety, funduszu awaryjnego?

Taki budżet awaryjny ma dwie ogromne zalety. Po pierwsze, spokój i zapewnienie bezpieczeństwa. Kiedy osoba wie, że ma zapasowe środki na kryzysową sytuację, to bardzo dobrze pomaga i motywuje do dalszego zbierania. Po drugie, nawet ważniejsze, to pozwala Ci zaplanować własne finanse. Zamiast popadać w długi, brać pożyczki z komornikiem, lepiej po prostu wziąć pieniądze ze swojego funduszu stabilizacyjnego, a to znaczy, że problem będzie pokonany w tym przypadku nie tak boleśnie. Poza tym świadomość, że jest budżet awaryjny, będzie dobrze działał na psychikę. Osoba, która przestrzega tej zasady, jest niezależna i niezawodna, gotowa do wszelkich testów.

Ile pieniędzy odłożyć, na fundusz awaryjny?

Niedawno zostało przeprowadzone badanie, które pokazało, że tylko 22 procent z 1000 ankietowanych dorosłych powiedzieli, że mają tyle pieniędzy, że wystarczy im, aby pokryć koszty za pięć/sześć miesięcy przy minimalnych wydatkach. Jeszcze 15 procent stwierdziło, że mają oszczędności w wysokości trzech-pięciu miesięcy, a 21% może utrzymać się mniej niż trzy miesiące. Wiadomo, są takie sytuacje, że nie zawsze tych pieniędzy nam wystarczy, na wyliczony okres. Tak więc można stwierdzić, że jeżeli osoba ma sumę, która pozwoli utrzymać się, pięć/sześć miesięcy, przy minimalnych wydatkach – jest to dobry fundusz awaryjny.

Zacząć zbierać pieniądze, należy stopniowo, drobne kroki pewnego dnia doprowadzą do celu. Warto tylko pomyśleć, że miło żyć ze świadomością, że mamy w dyspozycji pieniądze, które pomogą przetrwać wszelkie trudne chwile w życiu. Bardzo ważny moment – ten fundusz awaryjny również musi być łatwo dostępnym! Lepiej nie kłaść pieniędzy do depozytu albo dawać komuś jako pożyczkę, w celu zarobienia na tym. Kwota ta powinna być w bezpiecznym miejscu. Musi być dostępna w każdej chwili.

Tę kwotę trzeba zawsze dokładać. Jeśli bierze się stamtąd pieniądze, po otrzymaniu pensji trzeba niezwłocznie zwrócić ją z powrotem. Lepiej tę sumę zwiększać, niż marnować, bo im większa ona jest, tym lepiej się czujemy i jest się dobrze zabezpieczonym. W pewnym momencie ten budżet może nas uratować w trudnych chwilach. Warto o tym pomyśleć…